Zakończenie roku szkolnego

L’Estartit - Hiszpania 2011

Przywieźliśmy muszelki, zdjęcia i dużo, dużo słońca, a nowe wrażenia na pewno zaowocują! Zobacz razem z nami zieloną szkołę w Hiszpanii - zabytki, stadion FC Barcelona i nasze zmagania.


W tym roku klasy humanistyczne / chociaż nie tylko/ wyjechały do Hiszpanii/

Ten dużo większy niż Polska kraj urzekł nas słońcem, stadionem klubu piłkarskiego FC Barcelona oraz pięknymi dziełami architektury romańskiej, gotyckiej, barokowej i z przełomu XIX/XX wieku.

Zwiedzanie tego dużego i słonecznego kraju rozpoczęliśmy właściwie od Włoch /i na Włoszech też zakończyliśmy naszą podróż/, gdyż tam mieliśmy dwudniowy postój. Zobaczyliśmy Wenecję - jej kamienice zatopione w wodzie, Plac św. Marka, Pałac Dożów, zaliczyliśmy tez przejazd tramwajem wodnym, a ciekawe uliczki w renesansowo - gotyckim stylu z najstarszym w Europie Uniwersytetem obejrzeliśmy w Padwie.

Naszym miejscem docelowym to była miejscowość położona na wschodnio-północnym wybrzeżu miasteczko L'Estartit. Stamtąd organizowane były wszystkie nasze wyprawy wzdłuż wybrzeża Hiszpanii Costa Brava: zabytkowe miasto Tossa de Mar, L'Estratit, Barcelona i Girona.

W Barcelonie obejrzeliśmy przede wszystkim ważny dla kibiców stadion Klubu Piłkarskiego FC Barcelona, stadion olimpijski Montjuic oraz budowle zaprojektowane przez najsłynniejszego hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego - kościół Sagrada Familia, Park Guell oraz dzielnicę gotycką z Katedrą i Placem Królewskim, najsłynniejszą ulicę Barcelony Las Ramblas.

Wrażeń było co niemiara - zobaczyć na własne oczy stare piękne romańskie czy gotyckie mury to zupełnie co innego niż w książce!

Poza zwiedzaniem zabytków uczestnicy zielonej szkoły odbywali zajęcia plenerowe z języka polskiego, historii oraz sztuki.

Program zajęć w czasie wyjazdu był tak skonfigurowany, aby uczniowie mogli się odnieść w swoich zadaniach do miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Zatem twórczość kwitła!

Pisaliśmy haiku, realizowaliśmy warsztaty teatralne oraz malowaliśmy w plenerze i z wyobraźni. Na zakończenie zajęć uczniowie w ustalonych grupach zobowiązani byli do przedstawienia krótkiej etiudy teatralnej, której tytuł odnosił się do miejsca naszego pobytu. Tematyka zadań oscylowała wokół: letniego ciepłego wiatru, wody czy katedry.

Uczniowie również zobowiązani byli do napisania reportażu z podróży i zrobienia fotoreportażu. Wyniki naszych działań już wkrótce - na naszej stronie pokażemy najciekawsze.

Przywieźliśmy muszelki, zdjęcia i dużo, dużo słońca. Nowe wrażenia na pewno zaowocują!

 

 

 

Artykuły

Sprawozdanie z pobytu w Hiszpanii - prace uczniów

2011-06-02

Co było najciekawsze, co nas poruszyło, co zaskoczyło,  jaka historia z pobytu utkwiła nam najbardziej?

Czytaj więcej o: Sprawozdanie z pobytu w Hiszpanii - prace uczniów

Haiku - tchnienie słonecznej Hiszpanii

2011-05-24

Wśród wielu działań, które uczniowie podejmowali w czasie pobytu na hiszpańskim wybrzeżu były zajęcia plonistyczne. Zadaniem uczniów było napisanie haiku - w odniesieniu się do sytuacji morza, wody, światła; uwiecznienie ulotnej atmosfery spędzonego tam czasu. Najwieksze zainteresowanie wzbudziłao haiku Dawida Nowaczyka, chociaz pozostałe sa również interesujące. Przeczytajcie...

Czytaj więcej o: Haiku - tchnienie słonecznej Hiszpanii

Fotorelacja

2011-05-24
Powiększ zdjęcie bmh

Zobaczcie jak realizowaliśmy program ( bardzo bogaty ) i co zobaczyliśmy w Hiszpanii i Włoszech

Czytaj więcej o: Fotorelacja