Zakończenie roku szkolnego

Stryj - Ukraina

 

Stryjska szkoła nr 6


została założona w 1882 roku. Na początku w szkole uczyły się dzieci pracowników kolei tzw. kolejarzy Szkoła znajduje się  na skrzyżowaniu ulic: słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i ukraińskiej śpiewaczki Solomiji Kruszelnickiej. Nazwa ulicy Kopernika nie zmieniała się ani w Rzeczypospolitej, ani w radzieckiej Ukrainie. Początkowo na terenie szkoły funkcjonowała prywatna uczelnia. Zajęcia odbywały się  w języku polskim.

 

Lewa strona szkoły była szkołą żeńską, a prawa męską . Szkoła dla dziewcząt została nazwana na cześć pisarza Julia Słowackiego, a jej druga część dla chłopców nosiła imię poety Jana Kochanowskiego. Wtedy w szkole dzieci uczyły się języka ukraińskiego.

 

W czasie II wojny światowej w szkole znajdował się szpital. Dwa lata po wojnie mieszkali w niej  migranci i rodziny kolejarzy.

 

Jako instytucja edukacyjna szkoła zaczęła funkcjonować od 1947 roku. Zajęcia były prowadzone w językach rosyjskim i ukraińskim, później tylko w języku ukraińskim.

 

Teraz w szkole uczy się około 420 uczniów, chociaż ona jest przeznaczona dla 750 uczniów. Kadra nauczycielska składa się z 45 nauczycieli. Dyrektorem szkoły jest  Lydia,  Stasienko, nauczyciel, pedagog, dyrektor z ponad 25 letnim stażem i doświadczeniem

 

Główna uwaga szkoły jest skierowana na kształcenia uczniów, na wychowanie w rodzinie, rozwój świadomości społecznej i prawnej, rozwój wrażliwości estetycznej i duchowej. Szkoła obecnie specjalizuje się w kształceniu matematyki. Klasy matematyczne z 10 godzinami matematyki w tygodniu i jej wysokim poziomem nauczania stawiają szkołę w czołówce szkół w Stryju Uczniowie uczą się w szkole języka angielskiego i języka niemieckiego, prężnie działa Klub Europejski.
Wizyta 18-22.10.2011 na Ukrainie zakończona

Artykuły

Szkoła nr 6 ze Stryja z rewizytą w Zakopanem, w Gimnazjum nr 1

2011-12-08

2011-12-06

Już tylko 2 dni dzielą nas do przyjazdu grupy młodziezy z opiekunami ze Stryja na Ukrainie do naszej szkoły. Ze Szklołą nr 6 w Stryju współpracujemy od wielu lat.Ostatnią wizytę uczniowie naszej szkoły złożyli w Stryju dniach 18.-22.10.2011. Teraz będą gościć w swoich domach ukraińskich kolegów.

Program pobytu jest już gotowy.

Ponieważ my byliśmy podjęci z prawdziwą ukraińską gościnnością nie pozostaje nam nic innego jak pokazać naszą, polską gościnność

ap

Czytaj więcej o: Szkoła nr 6 ze Stryja z rewizytą w Zakopanem, w Gimnazjum nr 1

Współpraca ze Stryjem na Ukrainie - kontynuacja

2011-12-13
Powiększ zdjęcie

2011-12-13

W dniach od 8 grudnia do 11 grudnia gościliśmy w naszej szkole młodzież z zespołu Stryjanoczki  i nauczycieli z zaprzyjaźnionej Szkoły nr 6 ze Stryja na Ukrainie. Grupę zorganizowała p. dyrektor Szkoły nr 6 Lida Stasenko.Tym, razem przyjechali do nas młodzi ukraińscy artyści, uczniowie różnych szkół w Stryju, którzy tańczą w zespole Stryjanoczki i  co roku uczestniczą w Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Przygotowaliśmy dla nich różne atrakcje.

Czytaj więcej o: Współpraca ze Stryjem na Ukrainie - kontynuacja

Wyjazd do Stryja i pozdrowienia ze Lwowa

2011-10-20

Grupa uczniów naszego Gimnazjum wraz z nauczycielami wyjechała na Ukrainę do Stryja - do szkoły zaprzyjaźnionej z nami. Wizyta potrwa cały tydzień. W planach uczniowie mają przede wszystkim zajęcia integracyjne, zwiedzanie miasta i opracowywanie strategii współnych zajęć edukacyjnych. Dzisiaj wiemy, że są we Lwowie, zwiedzaja zabytki i miejsca, które na długo zapadaja w pamięć. Już wkrótce relacja z ich pobytu.

Czytaj więcej o: Wyjazd do Stryja i pozdrowienia ze Lwowa

Wizyta w Stryju na Ukrainie zakończona - relacja

2011-10-27
Powiększ zdjęcie

W dniach 18.-22.10.2011 17 uczniów naszego Gimnazjum pod opieką pań: R. Nideckiej, B.Hardek, A.Przekupień spędziło czas na Ukrainie w Stryju. w ramach współpracy szkół polskiej i ukraińskiej . Kontakty między tymi szkołami trwają już 6 lat. Nasi koledzy z Ukrainy byli u nas w grudniu 2010 roku. Nasz wyjazd był rewizytą. Głównym celem takich wyjazdów jest integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej kontynuacja współpracy między szkołami, poznawanie historii Ukrainy, zwiedzanie zabytków kultury, promowanie kultury polskiej za granicą.


Czytaj więcej o: Wizyta w Stryju na Ukrainie zakończona - relacja

Ukraina, Stryj i jego mieszkańcy - relacje uczestników wyjazdu do Stryja

2011-10-26

2011-10-24

Dla 16 z 17 uczestników wyjazdu do Stryja na Ukrainie w dniach 18-22.10.2011 to była pierwsza wizyta w tym kraju.

Oto opinie, relacje, komentarze uczestników wyjazdu. Warto się znimi zapoznać.

Czytaj więcej o: Ukraina, Stryj i jego mieszkańcy - relacje uczestników wyjazdu do Stryja