Wybory do Parlamentu Europejskiego.

2014-05-11

19 maja 2014r. ( poniedziałek ) odbędą się w naszym gimnazjum wybory do Parlamentu Europejskiego. Są one organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Młodzi głosują” przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z którym współpracujemy od wielu lat i już wspólnie przeprowadziliśmy wybory prezydenckie i do polskiego parlamentu.
W wyborach wezmą udział wszyscy uczniowie, którzy po otrzymaniu kart do głosowania oddadzą swój głos na1 partię polityczną. Wyniki wyborów zostaną przesłane do CEO.

Parlament Europejski - PE, jedna z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej, organ przedstawicielski powstały w 1958 w wyniku połączenia przedstawicielstw parlamentarnych EWWiS, Euratomu i EWG – w ten sposób powstało Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne, które obecną nazwę przyjęło 30 marca 1962.
Początkowo Parlament składał się jedynie z delegatów parlamentów krajowych członków UE, był jedynie instytucją doradczą. Z czasem wzmacniał swą pozycję, a jednym z kamieni milowych prowadzących do dzisiejszego znaczenia było wprowadzenie jego bezpośredniej i powszechnej wybieralności od 1979 roku (eurowybory) . W ten sposób Parlament Europejski stał się jedyną wybieralną instytucją wspólnotową posiadającą tzw. legitymizację (legitymację) demokratyczną.
Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
Od momentu wejścia w życie w 1993 Traktatu z Maastricht, każdy obywatel państwa członkowskiego UE, który zamieszkuje na terenie innego państwa członkowskiego, ma prawo do uczestniczenia w czynnym i biernym prawie wyborczym na terenie tego państwa.

DL