1 marca - Dzień Żołnierzy Wyklętych

2013-03-01

Dzisiaj obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Kto ich wyklął? Nowa władza nowej Polski, jaka nastała po drugiej wojnie światowej. Ci, którzy ją przeżyli, bohaterowie walczący z niemieckim okupantem, zginęli już w wolnej Polsce , z rąk Polaków. Zamiast orderów i chwały spotkała ich śmierć, poprzedzona niewyobrażalnym cierpieniem spowodowanym torturami. Do tych żołnierzy należy Jan Rodowicz "Anoda", przyjaciel "Zośki", "Alka" i "Rudego", bohater akcji pod Arsenałem, bestialsko zamordowany przez służby bezpieczeństwa w 1949 roku.

W poniedziałek, 25 lutego, mieliśmy okazję poznać dzieje "Anody". Grupa szkolnych harcerzy pod opieką pani Jolanty Kubiny w gmachu Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera obejrzała niezwykły film o Janie Rodowiczu i uczestniczyła w spotaniu z reżyserem Mariuszem Malcem oraz Łukaszem Dziemidokiem, odtwórcą głównej roli. Jeden z więźniów- Polaków na ścianie celi, w której siedział, wyskrobał napis: "Łat
wo jest mówić o Polsce, trudniej dla Niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć". To mogłyby też być słowa Janka Rodowicza.
Dziękujemy za zaproszenie. Z chęcią weźmiemy udział w kolejnych "Spotkaniach z historią".
BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ.
J.D.K.