W góry, w góry..., czyli o wycieczce gimnazjalistów.

2012-10-12

W dn. 11 października 2012 r. klasa 2a i 2c pod opieką p. M. Matei, p. B. Marchlik-Hulbój, p. A. Curzydło i z górskim przewodnikiem  wyruszyły na wycieczkę podziwiać przepiękne, polskie Tatry przyprószone śniegiem w słonecznej aurze złotej jesieni.

Aby zbytnio nie męczyć nóżek, wszyscy udali się do busa, który odwiózł zaprawionych turystów do Kuźnic, gdzie rozpoczęła się wędrówka w góry.

Najpierw przewodnik w ciekawy i interesujący sposób opowiedział historię Kuźnic, przytaczając również różne anegdoty z życia górali. Następnie wszyscy ruszyli na górski szlak w stronę Hali Gąsienicowej. Po drodze gimnazjaliści podziwiali słoneczno-jesienną i nieco zaśnieżoną panoramę gór i słuchali opowieści przewodnika. Widoki zapierały dech w piersiach, a cisza i brak ludzi na szlakach jeszcze bardziej sprzyjały aktywnemu wypoczynkowi i podkreśleniu walorów Tatr.

W trakcie wędrówki oczywiście nastąpił odpoczynek w schronisku, aby zregenerować swoje siły i ruszyć dalej w stronę Czarnego Stawu, zdecydowanie już bardziej zaśnieżonego, dlatego część osób zdecydowała się zostać w okolicach schroniska.

Podczas drogi do Czarnego Stawu uczniowie mieli możliwość poznać historię Mieczysława Karłowicza, a na miejscu  innych znanych osobistości związanych z regionem Zakopanego, a także przypomnieć sobie nazwy poszczególnych górskich szczytów.

Wkrótce potem wszyscy udali się na Halę Gąsienicową, z której szczytów można było podziwiać nie tylko roztaczające się góry, ale także zanurzone w dolinie Zakopane przykryte kłębiastymi chmurkami i oświetlone promykami słońca. Później uczniowie udali się do Kuźnic, gdzie zobaczyli wystawę starych zdjęć związanych z życiem oraz  historią Zakopanego i Tatr. Następnie nastąpił powrót pod szkołę na Nowotarskiej.

Wycieczka na pewno na długo zostanie wszystkim w pamięci. Gimnazjaliści mieli możliwość udoskonalić wiedzę dotyczącą regionu, poznać historię i zabytki przyrody oraz zasady bezpieczeństwa w górach.

A/C