Zakończenie roku szkolnego

Konkurs Ojczyzny Polszczyzny „Piękno w kamień zaklęte”

2012-01-16

„Słowo jest w człowieku” powiedział  prof. J. Miodek główny pomysłodawca ogólnopolskiego Konkursu  Ojczyzny Polszczyzny, który został zorganizowany po raz pierwszy w gimnazjum, ale odbywał się on już w szkołach podstawowych od roku 2002.

 

 B. Lekarczyk – Cisek pisze o konkursie: „W 2002 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza edycja, skrystalizowała się idea Konkursu, który od 2006 roku przyjął nazwę „Słowo daję”. Przyczynił się także do powstania Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny i nadal odbywał się corocznie pod jego auspicjami, a także pod honorowym patronatem prof. Jana Miodka. Z czasem udało się pozyskać do jego organizacji Wydawnictwo „Nowa Era”. Dzięki współpracy z innymi podmiotami, m.in. z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, finał Konkursu odbywa się w mateczniku polskiej kultury, gdzie spoczywają rękopisy wieszczów.
Podobnie jak nasz Patron czynimy, co w naszej mocy, aby promować kulturę słowa pisanego i mówionego. Ideą Konkursu jest nie tylko wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają, ale również wspieranie ich rozwoju. Dlatego też organizowane są wykłady i warsztaty, których celem jest zwrócenie uwagi na umiejętne i świadome posługiwanie się językiem polskim. Warsztaty, a także tematy wypowiedzi mają również na celu pobudzenie wyobraźni i twórczego stosunku do słowa - aby uczniowie mogli dostrzec, ile tkwi w nim piękna i możliwości.”

 

I etap konkursu składał się z dwóch części, tj. pisemnej i ustnej. Część pisemna pt. „Piękno w kamień zaklęte” odbyła się 5 stycznia 2012 r. i wzięło w niej udział 26 gimnazjalistów, którzy pisali test sprawdzający ich wiedzę językową i gramatyczną, a także redagowali dziennik z podróży o „pewnym spotkaniu ze sztuką” pt. „To od nas zależy, co w dziełach widzimy”. Natomiast część ustna odbyła się 11 stycznia 2012 r. i wzięło w niej udział 6 uczniów mających największą liczbę punktów z testu. Jury oceniało twórcze i oryginalne wypowiedzi uczniów przedstawiających opowiadanie przed publicznością na wylosowany temat. Uczestnicy wykazali się dynamicznością i przejrzystością wypowiedzi, swoimi prezentacjami poruszyli umysły i wyobraźnię widzów. Dużą pomysłowością i oryginalnością wykazały się: Natalia Bukowska i Dominika Sikoń. Uczennice uzyskały maksymalna ilość punktów z części ustnej.

Największą ilość punktów w konkursie w I części zdobyła Karolina Malinowska z kl. 2b, później Dominika Sikoń i Martyna Ajdukiewicz, następnie Natalia Bukowska, Jakub Starzyk i Kacper Trojański.

Wkrótce na stronie ukażą się opowiadania uczniów. Niektóre z nich będą umieszczone w II wydaniu „Tomiku poezji i prozy” – „Poezja i proza z kropli rosy czyni diament”.

A.C

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie