Lekcja historii klas trzecich

2011-10-12

Dnia 11 października 2011 uczniowie klas 3A 3B 3D 3E wraz z wychowawcami p. Justyną Wojtaś, Dominiką Snakowską, Dagmarą Leśniak, Rafałem Piskorskim oraz Urszulą Cachro uczestniczyli w wycieczce szkolnej Pszczyna – Oświęcim.

Wycieczka rozpoczęła się 8 00 , a pierwszym jej punktem było zwiedzanie dawnej rezydencji magnackiej w Pszczynie na Górnym Śląsku, która od  1847 należała do  książąt Hochberg von Pless z Książa.

Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem oglądali min Korytarz zachodni,  Sypialnię cesarzowej Augusty Wiktorii z łożem , Gabinet pracy cesarza ,Salon cesarski (pokój narad) i wiele innych .

Kolejnym etapem wycieczki był przejazd do Oświęcimia. Tam w 1940 r władze niemieckie utworzyły obóz przeznaczony początkowo do osadzania więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Potem stał się on miejscem masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości.

Uczniowie z uwagą i w ogromnym skupieniu słuchali informacji przekazywanych przez przewodników . Poszczególne grupy zwiedzały kolejne bloki obozu, a przedstawiciele klas złożyli kwiaty i zapalili znicz pod Ścianą Śmierci.

Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie obozu w Brzezince Tu były specjalnie zaprojektowane i wzniesione zespoły komór gazowych z krematoriami

Po zakończeniu  zwiedzania uczniowie bezpiecznie wrócili do domu

Wkrótce zdjęcia z wyjazdu

j/w