Malczewski raz jeszcze

2011-09-30

W czwartek 29 września 2011 klasa III d obejrzała wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki pt.

"Jacek Malczewski Rafał Malczewski. Ku chwale artysty".

Malarstwo Jacka Malczewskiego jest znane i cenione, malarz należy do kręgu symboliczno-realistycznego. Był żonaty z Marią Gralewską, miał dwoje dzieci: Julię i Rafała - później malarz i pisarz. Angażował się w działalność pedagogiczną ucząc malarstwa min. kobiety, które nie miały prawa studiowania w Szkole Sztuk Plastycznych. Często w jego obrazach pojawiają się: motyw śmierci, autoportrety. Pod koniec życia stracił wzrok. Pochowany jest w Krypcie Zasłużonych na Skałce zgodnie z ostatnim życzeniem we franciszkańskim habicie.

Rafał Malczewski - jego syn studiował w Wiedniu filozofię, architekturę i agronomię. Uczył się w krakowskiej ASP. W okresie 1915-1939 mieszkał w Zakopanem. Był zamiłowanym taternikiem, narciarzem i ratownikiem TOPR.

Przyjaźnił się z wieloma znanymi postaciami: Witkacym, Karolem Szymanowskim, Kornelem Makuszyńskim.

Był nie tylko malarzem, pisał felietony i książki w których opisywał atmosferę Zakopanego w okresie międzywojennym, np.

- Od cepra do wariata

- Narkotyk gór. Nowele tatrzańskie 1928

- Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego.

bmh