Capoeira Camangula - w Zakopanem

2011-09-21

Co to takiego Capoeira Camangula . Mogliśmy się o tym przekonać dzisiaj obserwujac pokaz grupy młodych ludzi w naszej szkolnej sali gimnastycznej. Capoeira – wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków.

Została stworzona w XVIII i XIX wieku przez niewolników w Brazylii (Największe skupiska: Salwador, Rio de Janeiro) stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje (zwłaszcza capoeira angola) zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesna, zmodernizowana (modernizację tę zapoczątkował Mestre Bimba oraz grupa Senzala) capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść więcej na   (http://pl.wikipedia.org/wiki/Capoeira.

Capoeira to coś więcej niż sztuka walki. Dzięki niej rozwiniesz swoją sprawność, poczucie rytmu, kreatywność i umiejętność radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach. Capoeira otworzy Cię na bogactwo afrobrazylijskiej kultury, a zajęcia są oskonałą zabawą w gronie nowych przyjaciół. Treningi to również znakomite uzupełnienie dla sportowców wszelkich dyscyplin.Smile

Pokaz był był bardzo ciekawy a chętni do uprawiania tej dysypliny mogą dzwonić na nr 509 675 737 Zajęcia odbywają się w ZAKOPANEM

a/p