Zakończenie roku szkolnego

Sala Kinowa w naszym gimnazjum otwarta!!!

We wtorek 5.04.2011 odbyła się uroczystość otwarcia upragnionego  szkolnego kina

Długo na to czekaliśmy ale warto było. Na uroczystość przybyli Pan Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane, zastępca burmistrza Pan Mariusz Koperski, mgr Dorota Gołębiowska i mgr Anna Kołodziejczak  z Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej w Łodzi, dr Agnieszka Morstin-Popławska -z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dyrektorzy zakopiańskich szkól, nauczyciele, pracownicy bibliotek, zarządca kina Giewont ksieza, rodzice, uczniowie naszej szkoły i przedstawiciele lokalnych mediów. Otwarcie kina było połączone z konferencją Edukacja filmowa w szkole.

Młodzież i nauczyciele powitali zaproszonych  gości na korytarzu szkoły gdzie, w oczekiwaniu na wszystkich mogli,  obejrzeć wystawę zdjęć dokumentujących adaptację pomieszczenia dla potrzeb Sali kinowej oraz  remont świetlicy szkolnej.

O godzinie 14 dyrektor szkoły Pan Mirosław Spera powitał wszystkich i zaprosił do przejścia do Sali kinowej. Pierwsza niespodzianka czekała na gości w szkolnym korytarzu przyziemia szkoły. Korytarz został zamieniony w piękne atelier. Uczniowie naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionego Liceum Plastycznego dokonali cudu. Nagle znaleźliśmy się w innym wymiarze. Na ścianach widniały malowidła ilustrujące historyczne postaci i gadżety filmowe Naszym oczom kazała się postać Charliego Chaplina, Romana Polańskiego, Koziołka Matołka, oraz akcesoria twórców filmu, logo Filmoteki szkolnej itp. Towarzyszyła temu odpowiednia muzyka rodem z programu „ W starym kinie” . Następna niespodzianka czekała tuż przed drzwiami kina. W foyer zamiast wstęgi czekały na przybyłych 4 taśmy filmowe, które zostały przecięte przez: p. burmistrza Janusza  Majchra, p. Annę Sienkiewicz-Rogowska, p. Andrzeja Marka, oraz p. dyrektora Mirosława Sperę

Kino zostało otwarte. Pan dyrektor zaprosił wszystkich do środka.

Naszym gościom mogliśmy wreszcie zaprezentować naszą  salę kinową.

Reakcja gości wskazywała na zaskoczenie i zdumienie bo chyba nie spodziewali się, ze tak nasze kino wygląda.

Pan Dyrektor poprosił naszego ks. katechetę Bogdana Jelenia o poświęcenie Sali.

Nadszedł czas na powitanie wyjątkowych gości i krótką informacje o tym jak udało nam się zrealizować ten projekt.

Pan dyrektor powiedział :

'Wszystko zaczęło się parę lat temu, kiedy to nasi nauczycieli biblioteki doszli do wniosku, że dobrze by było przygotować pomieszczenie z dużym telewizorem, krzesełkami nagłośnieniem (kinem domowym) przeznaczonym do prezentacji filmów. Miało tak się stać nie tylko dlatego, by nie kupować telewizorów do wszystkich klas, ale przede wszystkim dlatego, aby to pomieszczenie było salą telewizyjną, z którego mogłyby w każdej chwili korzystać dowolne klasy. Już wtedy nasza biblioteka posiadała duży wybór filmów. W zbiorach audiowizualnych znajdowały się filmowe  adaptacje lektur szkolnych, filmy o tematyce profilaktycznej, kolekcje światowego malarstwa oraz  takie, które można wykorzystać na lekcjach z innych przedmiotów. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nawet najlepszy film, największa produkcja filmowa prezentowana „z szafy”, kiedy w samo południe słońce zagląda do okien nie będzie przemawiało do uczniów. Zdawaliśmy sobie również sprawę z tego jak film może pomóc w procesie edukacji i wychowania.

Pomieszczenie, w którym się znajdujemy było salą lekcyjną, ostatnio praktycznie nieużywaną. Kto miał tu lekcje ten wie, że praca w tym pomieszczeniu nie była komfortowa. Mała ilość światła naturalnego, oraz złe warunki akustyczne były niekorzystne nawet dla realizacji zajęć wychowania fizycznego.

Jakieś 5 lat temu podczas organizacji szkolnych dni profilaktyki rozłożyliśmy na podłodze materace, zasłoniliśmy okna i w tak przygotowanym pomieszczeniu zaprezentowaliśmy pierwszy film na dużym ekranie. Wrażenie było niezapomniane.

Marzenie o szkolnym kinie odżyły ponownie w tym roku szkolnym. Realizację planów rozpoczęliśmy od wyszukiwania informacji  na temat niezbędnych urządzeń do stworzenia takiej Sali.

Zastanawialiśmy się czy podołamy finansowo temu przedsięwzięciu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że z własnych środków byłoby ciężko sprostać temu wyzwaniu. Postanowiliśmy spróbować To, że sala tak właśnie wygląda świadczy o tym, że udało się nam pozyskać wielu życzliwych ludzi, sponsorów i zaangażować w projekt naszych pracowników, którzy poświecili często swój wolny czas i twórczą energię.

Pozwólcie Państwo, że o nich wspomnę.

  • Fotele kinowe i ekrany zakupiliśmy za przysłowiową złotówkę dzięki Panu Marcinowi Karolakowi, który jest  dyrektorem inwestycyjnym  Cinema City,
  • Solidną i terminową pracę wykonała Firma Remontowo-Budowlana Pana Andrzeja Marka,
  • Nagłośnienie zainstalował oraz służył fachową poradą Pan Marcin Słodyczka -współwłaściciel Firmy Harnaś-Audio,
  • Drzwi ewakuacyjne zakupione po kosztach, mamy dzięki Pani Elżbiecie Owczarz,
  • Projekt graficzny Sali wykonała nasza nauczycielka Pani mgr Beata Marchlik-Hulbój,
  • Projekt i pomoc w realizacji wystroju atelier mamy dzięki Pani Celinie Bugajskiej-Mandel,
  • Prace malarskie wykonali nasi uczniowie ze Szkolnego Koła Filmowego oraz uczniowie z Liceum Plastycznego w Zakopanem.
  • Oświetlenie zainstalował i systematycznie  usprawniał nasz pracownik Pan Piotr Tancer,

Wielkim zrozumieniem, zaufaniem i życzliwością wykazali się również Pracownicy Urzędu Miasta na czele z Panem Burmistrzem Januszem Majchrem, Panią Zofią Kiełpińską Naczelnikiem Wydz. Edukacji Turystyki  i Sportu, oraz Panią Joanną Posadzką-Gil, która jest Pełnomocnikiem Burmistrza do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Wszystkim z całego serca dziękujemy "

Następnie głos zabrała pan Janusz Majcher  burmistrz miasta Zakopane

To chyba najlepsza sala filmowa w naszym mieście - mówił zdumiony burmistrz .

Pan burmistrz w ciepłych słowach podziękował naszemu dyrektorowi za ciekawy pomysł i zaradność w realizacji celu, wspomniał Fotoplastikon na Krupówkach i pogratulował młodzieży tak dobrych warunków do realizacji zadań edukacyjnych.

Obiecał także  pomoc przy remoncie zakopiańskiego kina Giewont i życzył nam wszystkiego dobrego.

Pan dyrektor poinformował zebranych iż, Rada Pedagogiczna wystąpiła z wnioskiem by, począwszy od tego dnia, nadawać tytuł „Przyjaciela szkoły” osobom, instytucjom, firmom, które w szczególny sposób pomagają naszej szkole. Statuetki Przyjaciela Szkoły - drewnianego Aniołka z wielkim sercem otrzymali

Tytuł Przyjaciela Szkoły wraz ze  Statuetką otrzymali

Za okazane zaufanie, życzliwość i wspieranie naszych pomysłów;

  1. Pan Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane
  2. Pani Zofia Kiełpińska - Naczelnik Wydziału Edukacji Turystyki i Sportu
  3. Pani Joanna Posadzka-Gil – Pełnomocnik Burmistrza. ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych

Za umożliwienie wyposażenia Sali kinowej w profesjonalny sprzęt;

4. Pan Marcin Karolak reprezentujący sieć kin Cinema City Polska

Za solidnie wykonanie prace remontowo-adaptacyjnych

5. Pani Elżbieta Owczarz- Fasbud

6. Andrzej Marek- firma remontowo- budowlana

Za pomoc w zainstalowaniu nagłośnienia oświetlenia oraz skomputeryzowanie Sali kinowej;

7.   Pan Marcin Słodyczka – współwłaściciel Firmy Harnaś-Audio

8.    Pan Mateusz  Bubeła – pracownik firmy Fishman

Za projekt atelier i prace z młodzieżą:

9. Pani Celina Bugajska – Mendel

Za życzliwość i zaangażowanie  naszych absolwentów - obecnych uczniów Zespołu Szkół Budowlanych do wykonania elementów dekoracyjnych w świetlicy szkolnej;

7.   Pan dyrektor Marek Stopka

Przyjaciele Szkoły odbierali statuetki przy dźwiekach fanfar

W tym miejscu zakończyła się część oficjalna . Pan dyrektor rozpoczął konferencję oddając głos, tym którzy na temat filmu mogą dużo powiedzieć

O Prezentacje projektu Filmoteka Szkolna poprosił Panią mgr Anna Sienkiewicz-Rogowska - kierownik działu upowszechniania kultury filmowej w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, która nie kryła zachwytu i serdecznie pogratulowała nam tak pięknej i profesjonalnej sali kinowe. Następnie opowiedziała o projekcie Filmoteka Szkolna, jego pierwszej i drugiej edycji, pokazała narzędzia, zamieszczone na stronie internetowej filmoteki szkolnej. Zachęcała do korzystania z projektów organizowanych przez PISF, warsztatów dla uczniów i nauczycieli. Zainteresowani znajdą to wszystko na www.fimotekaszkolan.pl

Później głos zabrała Pani dr Agnieszka Morstin-Popławska - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, która wystąpiła z wykładem „Historia.. Pamięć. Świadectwa epoki. Polski wiek XX oczyma dokumentalistów filmowych " Wykład ten był bardzo interesujący. Pani Agnieszka na podstawie filmu FOTOAMATOR r(l998), reż. D. Jabłoński pokazała jak sposób dokumentowania i osoba dokumentalisty, ich pozycja rola w dokumentowanym wydarzeniu ma wpływ na treść dokumentu i postrzeganie wydarzeń ( na podst. Łódzkiego Getta).

To wszystko mogliśmy sami analizować w drugiej części konferencji, kiedy to zaprezentowany został film FOTOAMATOR

Pierwsza część konferencji zakończyła się ok. 16:00 Wszyscy goście zostali zaproszeni do naszej odnowionej świetlicy szkolnej na poczęstunek.

Świetlicą też pragniemy się pochwalić, bo w tej chwili to pomieszczenie spełniające 3 funkcje czyli 3 w 1, znajduje się tu bowiem nowy sklepik szkolny. świetlica i kawiarenka, miejsce, gdzie w godnych warunkach można spożyć drugie śniadanie oraz przed i po lekcjach odrobić zadanie, poczekać na autobus.

Po przerwie Pani mgr Dorota Gołębiowska i Pani mgr Anna Kołodziejczak  z Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej w Łodzi w bardzo ciekawej prezentacji przekonywały do filmu w szkole oraz

W jaki sposób wykorzystywać film w szkole?- z doświadczeń praktyków .

Zrobiły to doskonale bo wzbudziły duże zainteresowanie.

Na koniec w komfortowych warunkach wszyscy obejrzeli film.

Tekst a/p