Zakończenie roku szkolnego

Karta z historii Zakopanego…

2015-01-26

70. Rocznica Uwolnienia 42 Więźniów z więzienia Gestapo

Za wolność ojczyzny w dn. 25 stycznia 2015 r. modlili się w  kościele Świętej Rodziny przy ul. Krupówki uczestnicy obchodów (w tym uczniowie gimnazjum) tego święta.

W trakcie mszy wszyscy przypomnieli sobie historię odbicia 42 więźniów (partyzantów) z więzienia Gestapo przy ul. Nowotarskiej 37.

Była to doskonale zorganizowana akcja, w trakcie której nie zginął żaden uwalniany więzień. Organizatorzy akcji wykazali się nie tylko odwagą, ale także honorem i patriotyzmem. Akt ten zapisał się w karcie historii na zawsze jako symbol wielkiego patriotyzmu Podhalan. Zebrani w kościele pomodlili się także za innych więźniów, którzy niestety zostali wywiezieni do obozów zagłady, gdzie zostali w okrutny sposób zamordowani. Na koniec refleksji padło pytanie przedstawiciela AK: czym jest dla nas patriotyzm? Następnie zebrani udali się na uroczystości pod gmach byłego więzienia przy ul. Nowotarskiej 37, gdzie oddali hołd. Na koniec K. Studziński i T. Morawa przedstawili wspomnienia o akcji wyzwolenia więźniów prowadzonej przez podpułkownika Tadeusza Studzińskiego (pseudonim „Kurzawa”). Na wiadomość, że Niemcy mają rozstrzelać w nocy wszystkich więźniów, a na cmentarzu są już dla nich wykopane groby, zorganizował on wieczorną akcję ich uwolnienia. Przebiegła ona bez jednego wystrzału, mimo że w Zakopanem stacjonowało kilka tysięcy żołnierzy niemieckich.

W uroczystości brali udział: burmistrz Zakopanego i przedstawiciele z Urzędu Miasta Zakopane; przedstawiciele Starostwa Tatrzańskiego; przedstawiciele Sejmu i Armii Krajowej; poczty sztandarowe różnych instytucji z Zakopanego; poczty sztandarowe szkół zakopiańskich, w tym Gimnazjum nr 1 w Zakopanem; Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej…

 Galeria zdjęć i więcej informacji tutaj 

A.C

Galeria

Powiększ zdjęcie