Zakończenie roku szkolnego

Szkolny Teatr MELPOMENY

Działalność Szkolnego Koła Teatralnego „Melpomeny” rozpoczęła się w 2002 roku  przedstawieniem bożonarodzeniowym. Premiera miała miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem 19 grudnia 2002 (pamiętna data!). Dzień później młodzi aktorzy zaprezentowali się szkolnej społeczności w kościele  pw. Bożego Miłosierdzia na Chramcówkach. W przerwie świątecznej spektakl mieli możliwość obejrzeć także mieszkańcy Zakopanego i parafii ww. kościoła. No i się zaczęło...

KOŁO TEATRALNE „MELPOMENY”

Następny był program za zakończenie roku szkolnego i pożegnanie klas trzecich „Straszny dwór, czyli godzina duchów i upiorów szkolnych”.

Rok szkolny 2003/2004 był bardzo pracowity. Grupa przygotowała:

·       program kabaretowy z okazji Dnia Nauczyciela;

·       kabaret na ślubowanie klas pierwszych: „Walory Marysi” i „Smok Wawelski”;

·       jasełka pt. „Czwarty Mędrzec ze Wschodu – historia Artabana”; z tym programem „Melpomeny” wystąpiły cztery razy: w   Domu Pomocy Społecznej, w Przedszkolu nr 7, w kościele pw. Bożego Miłosierdzia dla społeczności gimnazjum i w szkole   z okazji XII Finału WOŚP;

·       program z okazji Dnia Europejskiego „Folwark zwierzęcy”;

·       program na zakończenie roku szkolnego „Torebka, czyli nieoczekiwana zmiana miejsc”

W 2004 roku grupa zajęła II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Przebudzenie” w Nowym Sączu za spektakl „Świat bez granic”. Warto dodać, że scenariusz napisany był przez samych aktorów. Przedstawienie to mogli zobaczyć także uczniowie naszego gimnazjum w ramach tygodnia profilaktyki, a także uczniowie Zespołu Szkół w Chabówce (w ramach gościnnych występów!).

Kolejny rok szkolny to:

·       program z okazji Dnia Nauczyciela „Co ja tutaj robię? Z życia nauczyciela w dniu jego święta”;

·       jasełka „Bóg się rodzi”;

·       kabaret na koniec roku szkolnego „Bajka o Kopciuchu”.

W lutym 2005 roku miał miejsce nietypowy występ,bo w nietypowym miejscu – w Popradzie! W ramach wymiany i współpracy Popradu z Zakopanem młodzież naszego gimnazjum miała możliwość wymiany i wyjazdu do tego pięknego słowackiego miasta. Tam „Melpomeny” wykazały się talentem językowym i zaprezentowały bajkę o Czerwonym Kapturku w języku słowackim („Čerwena čiapočka”).

Po wielu przedstawieniach przyszedł czas na zmiany – bo to nowi aktorzy, bo potrzeba nowych pomysłów… Zajęcia koła teatralnego to nie tylko przygotowywanie spektakli. To także praca nad dykcją, ćwiczenia pomagające w zwalczaniu tremy, w poruszaniu się po scenie itd. W centrum zainteresowania znalazło się SŁOWO.

Nowy skład „Melpomen” przygotował spektakl bożonarodzeniowy „Smutne święta”, który zobaczyła społeczność gimnazjum i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Następnie grupa sięgnęła po niezawodny i jedyny w swoim rodzaju repertuar nieistniejącego już NIESTETY kabaretu „Potem” i z okazji otwarcia piętra naszego gimnazjum zaprezentowała dwie ze słynnych  „Bajek dla potłuczonych”.

Rok szkolny zakończony został także programem kabaretowym z okazji pożegnania klas trzecich, a była to parodia „Balladyny” i skecz „Jaskiniowcy”.

Kolejny rok to akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, program bożonarodzeniowy „Pastorałka współczesna”, program kabaretowy – scenariusz ułożony z „Bajek dla potłuczonych” z okazji Dnia Kobiet i spóźnionych walentynek.

W ramach współpracy z Teatrem Witkacego grupa wzięła udział w warsztatach teatralnych będących elementem II Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Sursum Corda” Zakopane 2007 i w koncercie finałowym festiwalu.

Bardzo ważnym spektaklem był program z okazji nadania imienia szkole. Program artystyczny w wykonaniu grupy prezentował sylwetki twórców polskiego harcerstwa i patronów naszego gimnazjum. Było to istotne, gdyż honorowym gościem była Tina Małkowska – wnuczka naszych patronów i Ryszard Kaczorowski.

Kolejne lata (2008, 2009) to naprzemiennie: akademie okolicznościowe (11 Listopada, 3 Maja), przedstawienia bożonarodzeniowe i programy kabaretowe.

W 2008 r. kilkoro uczniów z grupy teatralnej wzięło udział w kominku harcerskim przygotowanym przez pisarkę, Barbarę Wachowicz. Widowisko słowno-muzyczne „Ojczyźnie miłej służ” poświęcone było twórcom polskiego harcerstwa w ramach „Roku Małkowskich”. Uroczystość była zorganizowana przez Burmistrza Miasta Zakopane, Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej             i panią Barbarę Wachowicz, a impreza ta wpisana była  w całość obchodów 75-lecia Praw Miejskich Zakopanego. Kontynuacją tego przedsięwzięcia była przygotowana przez grupę teatralną akademia na Dzień Patrona w naszej szkole.

Bieżący rok szkolny to przedstawienie bożonarodzeniowe w konwencji żartobliwej, które obejrzeć już mogli uczniowie i nauczyciele, a które wkrótce zobaczą rodzice.

W planach: „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza, misterium wielkopostne „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał”, kabaret z okazji 1. Dnia Wiosny. Grupa przygotowuje się także do przeglądu Małych Form Teatralnych „Przebudzenie” w Nowym Sączu, które odbędzie się 30 marca br. To są plany, a jaka będzie rzeczywistość – pożyjemy, zobaczymy…

Doczekaliśmy się pięknej sceny, stałego oświetlenia, nieśmiało marzymy o profesjonalnym nagłośnieniu, bo obecne mikrofony … . Panie Dyrektorze – dziękujemy i prosimy o nas nie zapomniećJ

Warto także dodać, że, oprócz spotkań i prób, uczniowie z koła teatralnego rozwijają swoje zdolności            i umiejętności w inny sposób, np. biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Teatrze. W 2009 r. wśród laureatów tego konkursu znalazła się jedna „Melpomena” – Dominika Dawiec – dziś już uczennica LO w Zakopanem, wtedy jeszcze uczennica klasy humanistycznej 3b.

Niestety konkurs ma aktualnie zawieszoną działalność z powodów finansowych, mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Słów kilka o opiekunie:

Głupio tak jakoś samemu pisać o sobie…

Założyłam koło teatralne i prowadzę je nieprzerwanie od 2002 r., bawiąc się w teatr ze wspaniałymi młodymi ludźmi, próbując zarazić ich bezgraniczną miłością do teatru.

Chcę, by moi aktorzy – nie boję się ich tak nazwać – rozwijali swoje pasje, przełamywali tremę, łamali bariery  i stereotypy, dobrze się bawili, a przede wszystkim, by mieli co wspominać kiedyś. Nie wiem, czy mi się to udaje. Sami muszą na to odpowiedzieć.

Skąd nazwa?

Sama przyszła. W końcu Melpomena to muza tragedii, teatru.

A kim są aktorzy? Przede wszystkim uczniowie klas, w których uczyłam i uczę języka polskiego, ale nie tylko. O kilku lat trzon grupy stanowią uczniowie klas humanistycznych.

Serdecznie pozdrawiam tych, którzy kiedyś byli „Melpomenami”J Dziękuję Wam za wszystko, a obecnym życzę pomysłowości i siły do pracy z „reżyserem?”.

Bardzo, ale to bardzo dziękuję pani Beacie Marchlik-Hulbój, która dba o stronę artystyczną moich spektakli, wykonuje fantastyczne dekoracje (potrafi zrobić coś z niczego! Geniusz!!!).

Dziękuję także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagają mi w realizacji przedstawień.

 

Opiekun grupy: mgr Anna Sokołowska