„II Szkolny Festiwal Projektów za nami”

2012-06-25

21 i 22 czerwca br. w naszej szkole odbył się II Szkolny Festiwal Projektów. 1. dzień festiwalu rozpoczął się programem kabaretowym szkolnej grupy teatralnej Melpomeny, która zaprezentowała wg własnego pomysłu 3 skecze nieistniejącego już niestety kabaretu Potem.

Następnie uczniowie klas drugich zaprezentowali społeczności szkolnej swoje projekty, nad którymi pracowali przez cały rok pod czujnym okiem opiekunów. Młodzież, podzielona na 14 grup, pokazała, czym się interesuje, co ich ciekawi, co inspiruje. Mogliśmy zobaczyć liczne prezentacje multimedialne o różnej tematyce, filmy, etiudy sceniczne, a także nowatorski teatr cieni. Poznaliśmy m.in. wyniki ankiet przeprowadzonych wśród społeczności szkolnej odnośnie preferencji muzycznych, zobaczyliśmy, jak powstają planety, jak powstaje lodowisko, dowiedzieliśmy się, dlaczego czarownice palono na stosie oraz dlaczego muzyka  i styl lat 80. jest nadal interesująca.

W prezentacjach nie przeszkodziła złośliwość przedmiotów martwych ani przymusowe przerwy techniczne. Interesujące stało się jednak to, że w projekty zaangażowali się uczniowie klas 1., co dobrze wróży na przyszłość, docenić należy również fakt, że uczniowie z różnych grup pomagali sobie nawzajem.

Koordynatorem projektów w tym roku była pani Anna Sokołowska, która wyniki konkursu na najlepszy projekt edukacyjny zaprezentuje podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wyniki znajdą się również na naszej stronie internetowej.

Trzeba przypomnieć, iż „projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod”. [1] Temat projektu każdy uczeń gimnazjum będzie miał wpisany na świadectwie ukończenia szkoły.

Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych zaangażują się w swoje projekty już   w przyszłym roku i zaprezentują coś zupełnie nowego, interesującego, podnosząc tym samym poprzeczkę kolejnym rocznikom gimnazjum.

W galerii można zobaczyć zdjęcia z prezentacji projektów, a także filmie  z przedstawienia uczniów klasy II b, którzy, pod czujnym okiem pani Beaty Marchlik-Hulbój,  zaprezentowali teatr cieni. (tekst, foto, video A/S)

foto Ola Wańdyga, kl. I b

[1] ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania                      i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów                      w szkołach publicznych (DzU, nr 156, poz. 1046)