Zakończenie roku szkolnego

Talenty spod znaku Małkowskich - artykuł w TP

Oto co napisał redaktor Tygodnika Podhalańskiego p. Gratkowski o naszej promocji książki i o naszej szkole: "  Jaka jest cena prawdy, czym jest miłość, rodzina, czy każdy ma anioła stróża i gdzie on jest, gdy najbardziej go potrzebujemy?


Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć autorki książki „Długa droga do domu”. Są cztery, bo razem postanowiły napisać książkę. Dominika Migiel śpiewa, robi zdjęcia i rysuje, ale prawdziwym marzeniem gimnazjalistki jest kariera dziennikarska. Jolanta Patyrak działa w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Każdą wolną chwilę poświęca książkom, czytaniu, jak i pisaniu. Lubi śpiewać i grać na gitarze. Natalia Czerniak pasjonuje się jeździectwem, medycyną, językiem Goethego i książkami o przeróżnej tematyce. W wolnym czasie startuje w konkursach literackich. Klaudia Budzyk startuje „od zawsze” w konkursach recytatorskich, niedawno odkryła nową pasję - fotografię. Ale największą jej miłością jest harcerstwo i śpiew. No i książki, a ulubiony dział to literatura grozy. Nic dziwnego, że mistrzem pióra jest dla niej Stephen King. Swą przyszłość wiąże z medycyną.

Do czwórki autorek tekstu dołączyła Katarzyna Gierat, która zadbała o zilustrowanie książki. Przewodnicząca szkoły z zapałem poświęca się fotografii. I nie tylko: to mistrzyni karate tradycyjnego, która każdą wolną chwilę lubi spędzać z gitarą. Uwielbia jeździć na rowerze, próbuje swych sił w poezji, swą przyszłość widzi w aktorstwie. - Ja zapoczątkowałam pomysł, napisałam prolog i pierwszy rozdział książki, która mówi o życiu, rodzinie, przebaczeniu - mówi Natalia Czerniak. Potem znalazła koleżanki, które pomogły jej w tworzeniu kolejnych perypetii bohaterów.
- Trudno określić, jaki to gatunek, bo jest tam trochę komedii, dramatu, kryminału, thrillera. Każdemu może się spodobać, ale najważniejsza w książce jest rodzina - dodaje Jolanta Patyrak.
Książka ma 4 różne zakończenia. - Nikt, kto przeczyta tę książkę, na pewno się nie zawiedzie, a może się czegoś nowego nauczy - zapewnia Dominika Migiel. Klaudia Budzyk podkreśla, że przytrafiały się spory podczas pisania. - Dobrze, że komunikowałyśmy się przez Facebooka, bo chyba w innym przypadku byśmy się pogryzły - dorzuca Jolanta Patyrak.
Anna Przekupień, kierująca biblioteką Gimnazjum nr 1 w Zakopanem, podkreśla, że to właśnie w bibliotece narodził się pomysł na książkę.
- Przyszły do mnie z napisanym prologiem i pierwszym rozdziałem, nie wiedziały, co robić dalej - mówi Anna Przekupień. - Potem każda pisała, nie wiedząc do końca, jak akcję chce rozwijać koleżanka. Każda rozwijała wątek, a następna w kolejnym rozdziale snuła intrygę.
O korektę zadbały polonistki Anna Sokołowska i Jolanta Kubin. Książkę za nieduże pieniądze wydał Łukasz Nabielec z Bochni, który ma swój zakład poligraficzny. Jak zaznacza Anna Sokołowska, są już kolejni chętni na pisanie opowiadań i wierszy. - Możliwe, że będziemy to kontynuować, czwórka naszych dziewczyn opuszcza szkolne mury, ale zapowiedziały, że w liceum nadal chcą pisać - podsumowuje Anna Sokołowska. Galę w sali szkolnego kina Loch Cinema uświetniły występy Pauliny Walkosz, która zaprezentowała piosenki z filmu „Rogate ranczo”, i Klaudii Budzyk, której akompaniowała Katarzyna Gierat. Dyrektor Mirosław Spera dziękował autorkom książki i nauczycielkom, które wspierały realizację wydawnictwa. - Słowa podziękowania kieruję też do władz miasta, burmistrza Leszka Doruli, który dofinansował wydanie książki naszych uczennic - podsumowuje Mirosław Spera.
Warto podkreślić, że Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich to jedna z dwóch podhalańskich szkół, którym przyznano tytuł „Szkolny Odkrywca Talentów”. Nadaje go Ośrodek Rozwoju Edukacji. Placówka może pochwalić się utalentowanymi uczniami w przeróżnych dziedzinach. Paulina Walkosz w tym roku dostała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Musicalowej w Gdańsku. Część młodzieży angażuje się w pracę w akrobatyczno-cyrkowej grupie „Acro-Dance” czy tanecznych zespołach „Scandal” i „Rox”. W tegorocznych Talentach Małopolski „Scandal” doszedł do finału, a w przesłuchaniach wzięła udział Paulina Walkosz i Sara Kaleciak. Zespół „Rox” w zeszłym roku na festiwalu Dance World Cup w Bukareszcie zajął 8. miejsce. Młodzi filmowcy od lat kręcą i montują filmy animowane, dokumentalne, a także teledyski. Miłośnicy pióra piszą wiersze, recenzje filmów, spektakli i przeczytanych książek. Swe dokonania literackie, plastyczne i fotograficzne zebrali w jednym tomie, który opracowali pod opieką Beaty Marchlik Hulbój. - W naszym gimnazjum wyznajemy zasadę, że każde dziecko, każdy człowiek ma jakiś talent - mówi Anna Przekupień. - Jedni go sami odkrywają, a innym trzeba pomóc. Nasza szkolna biblioteka to miejsce, gdzie wiele się dzieje, tutaj właśnie szlifujemy nasze talenty.
Przypomina, że szkoła aktywnie włączyła się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, a biblioteka realizuje wiele pomysłów, by zainteresować książkami uczniów. W tym roku najlepsza czytelniczka przeczytała 28 książek wypożyczonych z biblioteki. W czwartki autorki „Długiej drogi do domu” spotykały się w bibliotece „na pogaduchy”, rozmawiały o książkach, ulubionych autorach, o nowościach i o tym, jak trudno napisać książkę. - Okazało się, że Natalia ma takie marzenie, ale boi się i brak jej odwagi. Razem udało nam się je zrealizować - podsumowuje Anna Przekupień. Tekst i fot.: Rafał Gratkowski

Foto popis| Autorki „Długiej drogi do domu” (od lewej): Natalia Czerniak, Jolanta Patyrak, Dominika Migiel, Klaudia Budzyk.
Foto popis| Był też jeden egzemplarz pysznej książki, nie do czytania, lecz smakowania, a to za sprawą pysznego tortu.

Autor: Rafał Gratkowski Tygodnik Podhalański Data: 30.06.2016 Autor: Źródło: Tygodnik Podhalański Strona: 32 Dział: Publicystyka