Poezja Leśmiana w Loch Cinema

W poniedziałek, 22 maja gościliśmy w szkolnym kinie Loch Cinema  słuchaczki Podhalańskiego Uniwersytetu III Wieku, które pod opieką pani Katarzyny Pietrzyk, aktorki Teatru Witkacego zrealizowały spotkanie z poezją i osobą Bolesława Leśmiana. Pani Elżbieta Kyc, kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Zakopanem opracowała kalendarium życia i twórczości poety. Pani Katarzyna Pietrzyk przedstawiła najważniejsze fakty z życia Leśmiana zilustrowane slajdami prezentacji multimedialnej.

Po takim wprowadzeniu widzowie  usłyszeli interpretacje wybranych wierszy Leśmiana w wykonaniu pań z Podhalańskiego Uniwersytetu III Wieku. Panie zachwyciły nas. Ich dojrzała, świadoma interpretacja, zaangażowanie,  pozwoliły zrozumieć twórczość poety i odczuwać emocje jakie ona wywołuje, zauważyć jego fascynację naturą, przyrodą i człowiekiem. Dzięki muzycznej rytmiczności jego wiersze są śpiewane przez Stare Dobre Małżeństwo, Stanisława Soykę, Magę Kumorek i innych artystów. Uczennice naszego gimnazjum Paulina Walkosz, Dominik Budzyk, Wiktoria Krysińska i Karolina Sutor zmierzyły się z muzycznym Leśmianem i na zakończenie spotkania brawurowo wykonały trzy utwory. Dwa z repertuaru SDM ( "Szczęście" oraz "Boże, pełen w niebie chwały") i jeden  Magdy Kumorek (" Łąka"). Dziewczynom akomapniował pan dyrektor Mirosław Spera a pomocą w doborze piosenek i zorganizowaniem wydarzenia służyła biblitekarka pani Anna Przekupień ( w ramach współpracy bibliotek). Dodatkową oprawę muzyczną wydarzenia stanowiły sonaty J.S. Bacha grane na skrzypcach przez Małgorzatę Fiedor.

Spotkanie z Leśmianem było również spotkaniem łączącym pokolenia, łączącym ludzi wrażliwych. Więcej zdjęć i informacji wkrótce na www.watra.pl

Jeżeli chcecie posłuchać "wykonów" naszych artystek zajrzyjcie na FB Szkoły

Autor: Anna Przekupień