"To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie…” II edycja konkursu

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej Więźniarek z KL Ravensbrück - „To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie…”Edycja II"  24 kwietnia , godz. 13.00. szkolne kino Gimnazjum nr 1

Wiersze do pobrania

Konkurs „To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie…” jest konkursem recytatorskim, w którym uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zaprezentują poezję więźniarek kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przygotowanie przez każdego uczestnika maksymalnie jednego wybranego utworu poetyckiego.

Wyboru wierszy można dokonać na podstawie twórczości więźniarek opublikowanej na stronie internetowej: http://tajchert.w.interiowo.pl, a także na podstawie literatury dostępnej w PBW filii w Zakopanem. Czas prezentacji utworu nie powinien przekraczać 5 minut. Prezentacja może być wzbogacona o muzykę, gest i ruch pod warunkiem, że służą one twórczej interpretacji tekstu.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

I. Cele Konkursu:

a) Cel ogólny Konkursu:

• propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży;

b) Cele szczegółowe Konkursu:

• popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück;
  • zapoznanie z losami więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń;
  • uczenie świadomego odbioru kultury;
  • zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą a życiem kraju i narodu;
  • propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości do Ojczyzny;
  • kształtowanie wrażliwości na piękno poetyckiego języka oraz kulturę słowa;
  • promowanie utalentowanej młodzieży;
  • rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich;
  • wymiana doświadczeń nauczycieli oraz uczniów szkół z Zakopanego.